مقالات گردشگری

معرفی روستای ده آباد

روستای ده‌آباد

معرفی روستای ده آباد

ده‌آباد، روستایی از توابع بخش امام زاده-بادرود شهرستان نطنز در استان اصفهان ایران است.

موقعیت جغرافیایی

روستای ده‌آباد در ۱۰ کیلومتری شمال غربی شهر بادرود واقع در استان اصفهان می باشد. در خصوص وجه تسمیه این روستا گویند در قدیم دارالعباد یا قریه‌العباد بوده که به معنای خانه عبادت و راز و نیاز شمرده می شده. « البته در دوران پس از اسلام تا اواخر دوره قاجار به این نام خوانده شده است » وجود قلعهٔ بزرگ سه‌طبقه و منازل تاریخی و سنگ قبری متعلق به دوران صفویه و حسینیه مرکزی که نقاشیهای از واقعه کربلا در سقف آن به تصویر کشیده شده نشان از قدمت این دیار می باشد. ( متاسفانه نقاشی های سقفی دوران صفویه این حسینیه در باز سازی های دوره پهلویه اول و دوم از بین رفته است و هم اکنون چیزی از آن باقی نمانده )

اماکن تاریخی

از مکان‌های مهم روستا می‌توان به حسینیه مرکزی، مسجد جامع ، آب انبار دوران صفویه و قلعه ده‌آباد اشاره کرد.

البته قلعه اصلی ده آباد که هم اکنون وجود دارد بر پایه های قلعه چند هزار ساله قبلی ساخته شده است که در دوران قاجار توسط یکی از یاغیان آن زمان به نام (ماشاالله خان کاشی ملقب به سردار کاشی) و به طمع یافتن گنج های قدیمی تخریب گردید و مجدد باز سازی شد.

« کاریز یا قنات » اصلی این روستا با قدمتی نزدیک به یک هزار سال تا سالهای اخیر آب دهی داشته و مورد استفاده قرار میگرفته که درحال حاضر خشک شده است.

سوغات محلی

انگور ، انار ، زعفران ، پسته و شوید ده‌آباد از محصولات عمدهٔ بخش بادرود شمرده می‌شود.

اقامتگاه ها

اقامتگاه بومگردی دیاوا

اقامتگاه بومگردی دیاوا در روستای ده آباد یکی از مکانهای دیدنی این روستا می باشد. این اقامتگاه به همت آقای محمدرضا محمدی و همسرشان خانم طاهره شاهرخی که از فرهنگیان بازنشسته می باشند ساخته شده است. دارای ۶ اتاق مجهز و حوضخانه، یک سفره خانه و شربتخانه می باشد. در کنار این اقامتگاه زیبا و سنتی یک کارگاه گلابگیری با همان نام دیاوا وجود دارد که در طول سال از محصولات منطقه جهت تهیه عرقیات استفاده می کند.

1 نظر در “معرفی روستای ده آباد

  1. zeinab.askari81 گفت:

    با سلام ممنون از اطلاعات خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.